همه چیز درباره قطعات محوری !؟

همه چیز درباره قطعات محوری !؟

قطعات محوری نوع دیگری از اتصالات و ملزومات بسیار کلیدی و مهم در صنعت است که تفاوت هایی از سایر اتصالات دارد ،از قطعه محوری در اتصالات دائم استفاده میشود ، این قطعات نسبت به پرچ ها از شکل  پیچیده تری برخوردار هستند، بر همین اساس کاربردهای بیشتری نسبت به پرچ ها دارند به صورت معمول علاوه بر اتصال دو با چند قطعه کار ، در موارد بیشتری میتوان از انها استفاده کرد.

ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﻫﺎ پر کاربرد ﺍﻏﻠﺐ ﺑﺎ ﺳﺮﻯ ﺗﺮﺍﺷﻰ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻰ شدند ،اما ﺑﺎ ﺭﺷﺪ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﻭ ﺩﻳﮕﺮ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻭبر اساس ﻧﻴﺎﺯ ﻣﺸﺘﺮﻳﺎﻥ روش های دیگری نیز برای ساخت این قطعات ابداع شده است ، این قطعه ها با روش دیگری بنام پرس کاری سرد یا همان Cold Forming  تولید می شوند ،قطعه محوری تولید شده به این روش از ابعاد یکنواخت و دقیق تری نسبت به روش سری تراشی برخوردار است .

کاربردهای شگفت انگیز قطعه محوری

یکی از کاربردهای بسیار زیاد قطعه های محوری در صنعت خودرو سازی و مجموعه های وابسته به آن است

مانند قفل در ،لولای درهای خودرو ،قطعه های برقی قفل سئویچی ؛ دیسک ، ﺻﻔﺤﻪ ﻛﻼچ، ﻟﻨﺖ ﺗﺮﻣﺰ و …. می باشد .

علاوه بر صنعت خودرو سازی در صنایع دیگری مانند

ساخت لوازم خانگی ، لوازم اداری ؛ طیف گسترده ای از صنایع ساختمانی نیز کاربرد دارد .

قیمت قطعه محوری چقدر است ؟

تیراژ تولیدی سهم موثری در قیمت کالا دارد زیرا تنظیم و آماده سازی ماشین برای توليد قطعه های محورى وقت زيادى را مى گيرد و هزينه قابل توجهى دارد، اما در تيراژ زياد، قيمت تمام شده قطعه محورى كاهش قابل توجهى خواهد داشت .

ساختار و فلزات بکار رفته در ساخت این قطعات چیست ؟

این قطعات با فلزاتی مانند فولاد( کم کربن و پر کربن )

فولاد زنگ نزن ( استنلس استیل )

آلومینیوم ( گروههای 5000 و 6000 و …)

مس و برنج (CU,ZN )تولید میشوند.

این قطعات از قطر  2.4 میلی متر تا 15 میلی متر در سایز ها و ابعاد مختلف تولید میشوند .

به دلیل گسترش استفاده در صنایع مختلف و پرکاربرد بودن این قطعه ها در سایزها و ابعاد ، دسته بندی و اشکال مختلفی طراحی و تولید شود ،پرچ فارس با در نظر گرفتن بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت این قطعات را تولید و عرضه میکند.

پر کاربرد ترین  قطعات محوری

در ادامه به پرکاربردترین قطعه های محوری میپردازیم ؛ اما باید در نظر داشته باشیم که این به بدین معنی نیست که قطعه محوری به این دسته بندی محدود شود. شرکت تولیدی پرچ فارس با تیم تخصصی و سالها تجربه با توجه به نیاز مشتریان عزیز اقدام به طراحی و تولید قطعه محوری می نماید، قابل ذکر است این تولیدی با توجه به قدمت و تجربه کافی در حال حاضر با توسعه امكانات و بهبود بخشيدن به روش هاى توليدى نوین خود، بيش از هزاران نوع قطعه محورى در ابعاد و اندازه هاى مختلف توليد مى كند و همچنین امكانات لازم جهت پذيرش سفارش هاى بيشتر و متنوع ترى را دارد.

پيشنهاد مى كنيم در زمان طراحى قطعه محورى با دفتر فروش شركت پرچ فارس تماس حاصل فرمایید

همانطور که گفتیم ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻟﺤﺎﻅ ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﻭ ﺷﻜﻞ ﻇﺎﻫﺮﻯ آنها انواع مختلفی دارند که در ادامه به تعدادی از اسامی انها میپردازیم :

قطعه محوری های چند پله:

هنگامی که بخواهیم برای اتصال بیش از دو قطعه کار به یکدیگر از قطعه محوری استفاده کنیم کاربرد دارند.

قطعه محوری سه پله:

اتصال سه قطعه با سوراخ کاری غیر هم اندازه استفاده می شوند.

قطعه محوری دو پله استرودی :

در برخی موارد پس از پرچ کاری و برقراری اتصال ، ایجاد محور چرخش دو قطعه متصل شده و لولا شدن قطعه محوری نیز مد نظر می باشد که باید از این دسته قطعه محوری استفاده شود .

پین استاپ :

در این دسته از قطعه محوری ها علاوه بر پرچ شدن از دو سمت،ایجاد فاصله و جلوگیری از تماس دو قطعه کار با یکدیگر نیز انجام می شود.با این روش برای گردش مناسب هوا و تهویه محل اتصال در قطعه کار نیز شرایط مناسبی به وجود می آورد .

قطعه محوری های دو سر :

در مواردی میتوان به جای دو پرچ از یک قطعه محوری این دسته استفاده کرد که در هر دو سمت آن عملیات پرچ کاری انجام میشود

قطعه محوری دو پله:

متداول ترین نوع قطعه محوری ها،قطعه محوری دو پله می باشد.در اینجا برای اتصال دو قطعه با  سوراخ کاری غیر هم اندازه استفاده می شود.

قطعه محوری های خاص:

دسته دیگری از قطعه های محوری در این گروه جا میگیرند که بنا به سفارش مشتریان تولید می شوند.در این قطعات ویژگی هایی مانند سوراخ داربودن ،  OFF CENTER بودن ( عدم هم محوری ) و … وجود دارد.

کلیه قطعات فوق را با سختی های موردنظر مشتریان ، در واحدهای راکول B  (HRB) و راکول C (HRC) تولید می کند. برروى قطعه محورى برحسب جنس قطعه، عمليات شيميايى از جمله گالوانيزه،داکرومات، فسفاته كردن و آنودايز براساس نياز مى توان انجام داد .

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟ با ما در ارتباط باشید