[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرسش های متداول پرچ فارس

ما در پرچ فارس پس از سالها تجربه در تولید و فروش انواع میخ، پیچ و پرچ تصمیم گرفتیم، سوالات دقیق و همیشگی شما را به صورت مکتوب در این صفحه قرار دهیم تا دیگران نیز از پاسخ این سوالات بهره مند گردند.

[/vc_column_text][vc_separator][vc_toggle title=”پرچ و پرچ کاری چیست ؟”]پرچیدن یا پرچ‌کردن در لغت به معنای پهن‌کردن سر میخ کوبیده‌شده‌است، به طوری که نتوان آن را از جایش بیرون کشید.

میخ‌پرچ وسیله‌ای است که برای اتصال دو یا چند قطعه به یکدیگر استفاده می‌شود. دستگاه پرچ‌کن به وسیلهٔ میخ‌پرچ عمل پرچ‌کاری را انجام می‌دهد.

پرچ کاری به پروسه ای گفته می‌شود که در آن دو یا چند قطعه به وسیله یک قطعه واسطه به نام پرچ به یکدیگر متصل می‌گردند. به منظور انجام عملیات پرچ کاری لازم است که در ابتدا هر دو قطعه ای که نیاز است به یکدیگر متصل گردند، سوراخ شوند و سپس پرچ از سوراخ ایجاد شده عبور داده شود، سپس با فشردن سر قفل پرچ به کمک دستگاه پرچ کن اتصال بین دو قطعه انجام شود.

پرچ کاری بر خلاف اتصال پیچ و مهره به عنوان یک اتصال دایم به‌شمار می‌رود و باید از اتصال پرچ زمانی استفاده کنیم که دیگر نیازی به جداسازی قطعات از یکدیگر نباشد.

منبع: ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”پیچ و موارد استفاده آن چیست ؟”]پیچ نوعی از اتصالات است که به صورت استوانه‌ای رزوه شده می‌باشد که معمولاً از جنس فلزی یا فولادی می‌باشد.

پیچ‌ها (screw) گاهی اوقات برای محکم کردن درون سطحی فرومی‌روند که نوک رزوه تیزی دارند گاهی اوقات نیز پیچ (bolt) با مهره مناسب به صورت نری و مادگی برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می‌شود.

منبع : ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”انواع پیچ ها و موارد استفاده آنها”]طیف گسترده‌ای از پیچ نظیر سر شش گوش، آلن، هرز گرد، سر مته ای، اتاقی، استوانه ای، سر خزینه، خروسکی، چوب، ام دی اف، سر چهار گوش و غیره وجود دارد. تولید پیچ با هر شکل و فرمی امکانپذیر است.

یکی از انواع پرکاربرد پیچها پیچ متری می‌باشد که در واقع میلگردی تمام رزوه و فاقد گل است و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد این پیچ‌ها از چند سانتی‌متر تا چند متر (حداکثر ۶متر) می‌تواند باشد و در گریدها و پوشش‌های مختلف با توجه به استانداردهای جهانی موجود قابل تولید می‌باشند.

سر پیچ یا اصطلاحاً گل پیچ انواع مختلفی دارد نظیر سر شش گوش، سر چهار گوش، آلن سرخزینه، خزینه پیچ گوشتی خور، اتاقی، تی، سر پهن، سر سوراخ‌دار، بکسی

پیچ ها تقریباً در تمامی صنایع دنیا پیچ و مهره کاربرد دارد. از صنایع الکترونیک گرفته تا ساختمان، خودرو، نفت و گاز، و …

منبع : ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ چیست ؟”]میخ وسیله‌ای است که در مهندسی، کارهای چوبی و کارهای ساختمانی بکار می‌رود. میخ یک مفتول فلزی (غالباً آهنی) نوک تیزی است که به‌عنوان محکم‌کننده بین دو شی بکار می‌رود.

میخ‌ها برحسب موارد استفاده آن‌ها می‌تواند از آهن، فولاد، برنج یا آلومینیوم ساخته شوند. برای وارد کردن میخ به قطعات مورد نظر عموماً از چکش‌های دستی یا چکش‌های بادی (که با نیروی باد کار می‌کنند) استفاده می‌شود. گاهی اوقات برحسب نیاز ممکن است سر میخ وارد شده را کج کنند تا امکان بیرون کشیده شدن آن نباشد. میخ‌های فولادی به خاطر استحکام زیادی که دارند بیشتر استفاده می‌شوند ولی در فشارهای بالاتر خم می‌شود. معمولاً میخ‌های فولادی را با روکش روی (گالوانیزه) تولید می‌کنند تا در برابر رطوبت مقاوم تر شود.

منبع: ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”در صنعت چوب و نجاری از چه میخ هایی استفاده می شود ؟”]میخ های مورد استفاده در صنعت چوب و نجاری

[/vc_toggle][vc_toggle title=”گالوانیزه‌ کردن به چه معنی است ؟”]گالوانیزاسیون (به فرانسوی: Galvanisation) یکی از روش‌های محافظت از خوردگی با ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ به صورت آند فداشونده در سری گالوانیک (معمولاً روی) انجام می‌شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این فرایند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است.

این فرایند به نام لویجی گالوانی دانشمند ایتالیایی نامگذاری شده‌است.

منبع : ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”انواع رزوه در پیچ ها چگونه است؟”]نوع خط الراس‌های حلزونی یا نوع رزوه به صورت رزوه مثلثی، رزوه مربعی، رزوه ذوزنقه‌ای و رزوه نیم دایره‌ای و غیره می‌باشد که سطح استوانه پیچ را احاطه کرده‌است.

رزوه‌ها به دو روش ایجاد می‌شوند:

رزوه نوع مثلثی یکی از رایجترین و پرکاربردترین نوع رزوه می‌باشد. رزوه مثلثی با زاویه ۵۵ درجه (Whitworth – BSW) و زاویه ۶۰ درجه (ISO) تولید می‌شود.

منبع : ویکیپدیا[/vc_toggle][vc_toggle title=”پیچ ها در چه صنایعی کاربرد دارند؟”]از پیچ ها تقریباً در تمامی صنایع حال حاضر در گستره این جهان پهناور استفاده می شود.

از صنایع الکترونیک و هواپیما سازی گرفته تا ساختمان سازی، خودرو، نفت و گاز، تراشکاری، چوبکاری و …[/vc_toggle][vc_toggle title=”علت استفاده از پرچ های شانه دار در صنایع مختلف چیست؟”]6 دلیل استفاده از پرچ های شانه دار در صنایع عبارتست از:

 1. سرعت بالا در مونتاژ قطعات
 2. اتصال دهنده دائمی با قدرت اتصال مناسب
 3. امکان چرخش پس از پرچ کاری
 4. سهولت بازرسی متقابل
 5. امکان استفاده جهت اتصال قطعات کار با مواد مشابه یا متفاوت
 6. جایگزین مقرون به صرفه به جای اتصال دهنده‌های رزوه دار

[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ‌ پرچ افشان چیست؟”]میخ‌ پرچ افشان نوعی از میخ‌پرچ است که برای اتصال فوم یا قطعات نرم دیگر که نیاز به اتصال خیلی محکمی ندارند استفاده می‌شود.

این میخ‌پرچ‌ها فشار پرچ را در سطح وسیع‌تری از کار پخش می‌کنند و مانع آسیب‌دیدن قطعه‌کار خواهند شد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ‌ پرچ آلمینیومی یا زنگ‌ نزن چیست؟”]جنس میخ‌پرچ‌ها اغلب از آلمینیوم است اما جنس میخ داخل آن‌ها فولادی است. در محیط‌های مرطوب آن قسمتی از میخ فولادی که در داخل پرچ باقی مانده‌است ممکن است دچار زنگ‌زدگی شود و رنگ قطعه‌کار را عوض کند، برای مقابله با این مشکل از میخ‌پرچ‌های آلمینیومی استفاده می‌شود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ‌ پرچ توپُر چیست؟”]یکی از قدیمی‌ترین انواع میخ‌پرچ‌ها هستند که به صورت یک استوانهٔ فلزی توپر ساخته شده‌اند و یک سر آن‌ها کمی پهن‌تر از قطر استوانه‌است.

کاربرد این میخ‌پرچ‌ها در جایی است که استحکام زیادی مورد نیاز باشد، مانند بدنهٔ هواپیماها و پل‌های فلزی. برای استفاده از این میخ‌پرچ‌ها باید به طرف کار دسترسی وجود داشته باشد.

برای ایجاد اتصال سر باریک میخ‌پرچ را توسط دستگاه مخصوص یا به وسیلهٔ ضربه تغییر شکل می‌دهند.استاندارد دی‌آی‌ان-۶۶۱ مشخصات فنی مورد نیاز این پرچ‌ها را معین کرده‌است.[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ‌ پرچ‌های نیمه‌ خالی یا نیمه‌ پر چیست؟”]میخ‌پرچ‌های نیمه‌خالی شبیه به میخ‌پرچ‌های توپر هستند ولی داخل آن‌ها خالی است و برای پرچ‌کردن آن‌ها به نیروی کمتری نیاز خواهد بود. استاندارد دی‌آی‌ان-۶۷۹۱ به معرفی مشخصات فنی این پرچ‌ها می‌پردازد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”میخ‌پرچ‌های توخالی یا پرچ کور چیست؟”]رایج‌ترین نوع میخ‌پرچ‌ها میخ‌پرچ‌های توخالی هستند که با دسترسی داشتن به یک طرف قطعه‌کار و با استفاده از دستگاه پرچ می‌توان از آن‌ها برای پرچ‌کردن استفاده کرد. این نوع پرچ‌ها نسبت به پرچ‌های توخالی و توپر بار کمتری را می‌توانند تحمل کنند.

این میخ‌پرچ‌ها از دو قسمت میخ و بدنهٔ پرچ تشکیل شده‌اند که قسمتی از میخ در داخل بدنهٔ پرچ قرار گرفته‌است که این قسمت از قبل بریدگی دارد و به آن ناچ می‌گویند.

با بیرون کشیدن میخ از داخل بدنهٔ پرچ به وسیله دستگاه پرچ‌کن، حجم بدنه افزایش می‌یابد و موجب اتصال کامل قطعات می‌شود. استاندارد ملی ۳۴۱۹ ایران به معرفی مشخصات پرچ کور با میخ شکستنی می‌پردازد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”سر پیچ ها یا به عبارتی گل پیچ ها چند نوع هستند؟”]سر پیچ یا اصطلاحاً گل پیچ انواع مختلفی دارد که عبارت است از

 1. سر شش گوش
 2. سر چهار گوش
 3. آلن سرخزینه
 4. خزینه پیچ گوشتی خور
 5. اتاقی
 6. تی
 7. سر پهن
 8. سر سوراخ‌دار
 9. بکسی

[/vc_toggle][vc_toggle title=”فورج سرد به چه معنی است؟”]به پرسکاری سرد، فورج سرد نیز می گویند.[/vc_toggle][vc_toggle title=”اتصالاتی که به وسیله پرچ و میخ پرچ ها انجام میشوند به چه شکل است؟”]اتصالاتی که به وسیله پرچ و میخ پرچ ها انجام میشوند به دو شکل کلی است:

 1. اتصال لبه به لبه یا lap joint
 2. اتصال مشترک یا butt joint

[/vc_toggle][vc_toggle title=”روش های جایگزین استفاده از پرچ چیست؟”]روش های جایگزینی برای استفاده از پرچ و میخ پرچ ها وجود دارد که به شرح زیر است:

اما باید بدانیم که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند و هیچ کاه جایگزین خوبی برای پرچ ها نخواهند بود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا پرچ های آلومینیومی را میتوان شست؟”]پاسخ این سوال آری است. پرچ های آلومنیومی رو به صورت زیر میتوان شست:

وسایل مورد نیاز :

نحوه شست و شو :

 1. ابتدا بارل را به مقدار نیاز از پرچ های آلومینیومی پر می کنیم.
 2. جوهرنمک و سود پرک را به آن اضافه می کنیم.
 3. دستگاه رابه مدت 30 دقیقه روشن می کنیم

باید توجه داشت که مراحل شست و شو باید هر بار 2 نوبت انجام شود.[/vc_toggle][vc_separator][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]اگر سوالی دارید که در لیست بالا نیست با ارسال سوال خود برای ما در فرم پرسش های متداول پرچ فارس ما را در بهبود خدمات به شما یاری فرمایید.[/vc_column_text][contact-form-7 id=”1745″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator][/vc_column][/vc_row]